اخبار

خواص کاکوتی/ از لاغری تا درمان عفونت رحم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خواص کاکوتی به عنوان یک داروی گیاهی برای مشکلاتی مثل دل درد یا سرماخوردگی از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است. گیاه کاکوتی که در اصلاح انگلیسی با نام ziziphora یا wild thyme شناخته می شود؛ به خصوص در نواحی مختلف خراسان رضوی و شمالی می‌روید و استفاده از آن به عنوان طعم دهنده به لبنیات یا به شکل دمنوش محبوبیت فراوانی دارد.

خواص کاکوتی در لاغری

تحقیقات قابل ارائه ای از تاثیر کاکوتی در لاغری وجود ندارد. با این حال عرق این گیاه دارای خاصیت اشتها آور که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. به طور کلی مصرف عرق کاکوتی در افراد لاغر می‌تواند باعث افزایش وزن طبیعی شود و جایگزین خوبی برای داروهای شیمیایی افزایش وزن است.

خواص کاکوتی برای قاعدگی

کاکوتی یک گیاه قاعده آور است که مصرف آن در تنظیم قاعدگی‌های نامنظم موثر است. همچنین کاکوتی به عنوان یک گیاه با خاصیت بادشکن شناخته می‌شود و با داشتن خواص ضد درد به عنوان یک داروی گیاهی در درمان دل درد و کمردردهای شدید قاعدگی توصیه می‌شود.

خواص کاکوتی برای عفونت

مطالعات نشان داده است که عصاره کاکوتی دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی در شرایط آزمایشگاهی است. به گفته برخی از محققان، تیمول، پولگون و پیپریتون گیاه کاکوتی می‌توانند عامل فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی آن باشند. این ترکیبات آنتی اکسیدانی با تقویت بدن به بهبود سریعتر عفونت ناشی از بیماری‌هایی مثل آنفولانزا، برونشیت و سرماخوردگی کمک می‌کند.

خواص کاکوتی برای عفونت رحم

در طب سنتی به تاثیر مصرف دمنوش کاکوتی بر درمان عفونت رحم اشاره شده است، با این وجود تحقیقات علمی زیادی در این زمینه انجام نگرفته و باید در مصرف آن احتیاط کرد.

کاکوتی و فشار خون

مطالعات انجام شده روی کاکوتی نشان دهنده بالا رفتن فشار خون در نتیجه مصرف این گیاه دارویی است. به این دلیل به افرادی که دارای فشار خون بالایی هستند توصیه می‌شود از مصرف مداوم و بیش از حد آن پرهیز کنند.

خواص کاکوتی برای دیابت

مصرف عرق کاکوتی با تقویت سلول‌های پانکراس به بهبود فعالیت آن و تنظیم سطح انسولین کمک می‌کند و به این ترتیب منجر به کاهش قند خون افراد دیابتی خواهد شد.

در تحقیقی اثر عصاره هیدروالکلی گیاه کاکوتی بر تعداد سلولهای بتای فعال لوزالمعده در موشهای صحرایی دیابتی ناشی از استرپتوزوسین مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که عصاره این گیاه با فعال کردن فعالیت انسولین و در نتیجه افزایش تعداد سلولهای بتا را افزایش داده و منجر به کاهش گلوکز سرم در حیوانات مبتلا به دیابت می‌شود. سایر محققان معتقد نیستند که اعمال فشار انسولین از سلول‌های بتا در نتیجه تأثیر عصاره کاکوتی بر کاهش گلوکز باشد، اما آنها معتقدند که احتمالاً خواص کاکوتی در دیابت مستقل از انسولین و به دلیل افزایش مصرف محیطی گلوکز مؤثر است و به این ترتیب سطح گلوکز خون را کاهش می دهد.

خواص کاکوتی برای معده

کاکوتی با داشتن خواص ضد التهابی و آرام بخش به کاهش دردهای معده، دل پیچه، نفخ شکم کمک کرده و همچنین سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد. به علاوه کاکوتی دارای خواص ضد میکروبی است و خطر بروز به زخم معده ناشی از هیلکوباکتر را کاهش می دهد. به این منظور باید پس از هر وعده غذایی یک فنجان دمنوش کاکوتی بنوشید.

محققان با بررسی اثر عصاره گیاه گیاه بر زخم معده ناشی از اسید استیک در موش صحرایی، تأثیر مثبت این عصاره را در بهبود زخم مشاهده کردند. آنها این اثر عصاره کاکوتی را به نقش آن در کاهش نسبت مرگ سلولی به تقسیم سلولی و همچنین افزایش رگزایی در غشای مخاطی معده مرتبط می دانند. یکی از ترکیبات اصلی کاکوتی، پولگون است که اثر ضد التهابی آن کاملاً شناخته شده است. Pulegon و 1,8-sineol ترکیبات اصلی عصاره این گیاه می توانند ترشح بیش از حد اسید در معده را کاهش دهند.

خواص کاکوتی برای پوست

استفاده از محصولات این گیاه چه به صورت خوراکی یا موضعی در تقویت و بهبود وضعیت پوست موثر است. عرق کاکوتی مانند یک تونر طبیعی عمل می‌کند که می‌توان هر شب برای پاکسازی پوست چند قطره از آن را روی پنبه ریخته و در نواحی مختلف پوست ماساژ داد، زیرا به برطرف کردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. روغن کاکوتی نیز از بهترین روغن‌های توصیه شده برای پاکسازی و روشن شدن پوست است.

خواص کاکوتی با ماست

کاکوتی گیاهی است با رایحه معطر که بسیار شبیه آویشن است و برای خوش طعم کردن برخی مواد غذایی لبنی به آنها اضافه می‌شود. همچنین از آنجاییکه کاکوتی طبع گرم و خشک دارد به عنوان مصلح در برخی غذاها از جمله ماست مصرف می‌شود. کاکوتی همچنین باعث تقویت دستگاه گوارش شده و به بهبود هضم غذا هم کمک می‌کند.

 

 

منبع، salamdonya

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search