اخبار

مجموعه گیاهان دارویی بومی احیا می‌شود

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با شناسایی گیاهان دارویی بومی و منحصر به فرد مناطق مختلف کشور، زمینه برای توسعه و احیای این محصولات فراهم می شود.

در همین راستا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال توسعه و احیای باغ‌های گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی بومی مناطق مختلف کشور است. محصولاتی که با توجه به شرایط اقلیمی هر شهر و استان قابل کشت و تکثیر هستند.

صیانت از این ذخائر ارزشمند زیستی در کشور می تواند به رونق اقتصادی شهرها و روستاهای کشور کمک کند و سبب ایجاد کسب‌وکارهای بومی و پایدار در این مناطق شود. بر همین اساس و با توجه به اهمیت موضوع، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این حوزه ورود کرده است.

توسعه و احیا باغ‌های گیاه‌شناسی و تکمیل 5 طرح توسعه کلکسیون در مشهد، کهگیلویه و بویراحمد، گناباد، الموت و لرستان نیز پروژه‌هایی هستند که برای آغاز این طرح انتخاب شدند. در مرحله بعدی نیز اجرای طرح احداث کلکسیون گیاهان دارویی بومی و در حال انقراض استان کرمان به اجرا درخواهد آمد.

ایران کشوری است با تنوع آب و هوایی بالا. این تنوع موجب شده تا غنای گیاهان ایران چشمگیر باشد، به طوری که حدود ۱۸۰۰ گونه، اندمیک یا انحصاری ایران هستند. گیاهان اندمیک یا انحصاری، عناصر گیاهی با ارزش و ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور محسوب می شوند و حفظ و حراست از آنها بسیار ضروری و مهم است.

 

 

منبع، مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search