اخبار

آدرنالینی طبیعی به نام افدرا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عصاره آبی گیاه دارویی افدرا برای کنترل حمله‌های آسمی استفاده می‌شود و جوشانده شاخه‌ها و ریشه‌های افدرا برای معالجه روماتیسم و سفلیس بکار می‌رود.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خاصیت دارویی مشابه آدرنالین دارد، اظهار کرد: عصاره آبی گیاه افدرا برای کنترل حمله‌های آسمی استفاده می‌شود و جوشانده شاخه‌ها و ریشه‌ های افدرا برای معالجه روماتیسم و سفلیس بکار می‌رود.

ساره حسینی با اشاره به اینکه افدرا را با نام‌هایی چون هوم و ریش بز نیز می‌شناسند، گفت: این گیاه خاصیت دارویی مشابه آدرنالین دارد.

وی با اشاره به این‌که امروزه از این گیاه در تولید مکمل‌های غذایی برای کاهش وزن بدن و تقویت ماهیچه‌ها در ورزشکاران استفاده می‌شود، بیان کرد: مصرف افدرا در طب سنتی چین در درمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت، گرفتگی بینی، تب یونجه، آرتریت، کهیر، عدم تعریق، سردرد، دردهای استخوانی و مفاصل و کاهش فشارخون توصیه می‌شود و این گیاه برای تقویت قلب و تحریک جریان خون کاربرد دارد.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه عصاره آبی گیاه برای کنترل حمله‌ های آسمی استفاده می‌شود و جوشانده شاخه‌ها و ریشه‌های افدرا برای معالجه روماتیسم و سفلیس بکار می‌رود، ادامه داد: عصاره میوه افدرا در رفع ناراحتی‌ های مجاری تنفسی مؤثر است، آلکالوئیدهای موجود در افدرا محرک مغز و مراکز اعصاب در مقابل خستگی و نگرانی‌اند و در اثر کاهش قطر رگ‌ها و انقباض عروق باعث افزایش فشارخون می‌شوند، این ترکیبات حرکات روده‌ای را آرام نموده و با آرام نمودن انقباض برونش‌ها منجر به رفع و بهبود حمله‌های آسمی می‌شوند.

حسینی با بیان این‌که به دلیل تسریع حرکات رحمی در رفع ناراحتی‌ های پس از زایمان نیز اثرات مفیدی دارند، ادامه داد: تسکین سیاه‌ سرفه، تیفوئید و استسقا نیز از دیگر خواص بارز آلکالوئیدهای موجود در گیاه افدرا بشمار می‌آید. همچنین از آلکالوئید افدرین برای جلوگیری از مسمومیت‌های ناشی از مصرف اسکوپولامین استفاده می‌شود.

وی در مورد نکات احتیاطی مصرف این گیاه یادآور شد: مصرف بالای ترکیبات افدرا در بیماران باعث عوارضی ازجمله تپش قلب، اضطراب، بی‌قراری، بی‌خوابی، مشکل در دفع ادرار و در برخی موارد نیز جنون می‌شود. در افراد مبتلا به ورم پروستات بدون اینکه موجب افزایش دفع ادرار و تخلیه آن شود، تعداد دفعات ادرار را افزایش داده و گاهی ممکن است موجب قطع دفع ادرار شود.

 

 

منبع، medplant

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search