اخبار

عملکرد عطاری‌ها را با نظارت درست و بازرسی‌های ادواری ارتقا دهیم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وجود عطاری‌ها یا داروخانه‌های قدیمی و گیاهی و باور و نگاه سنتی جامعه به اثرگذاری این داروها در درمان بیماری‌ها را نمی توان انکار کرد و باید پذیرفت که چنین مراکزی هستند و باید نظارت شوند.

مراکزی که اگر نظارت نشوند به جای فرصت می‌توانند تهدیدی جدی برای سلامتی مردم باشند. چون در عطاری‌ها بیشتر به صورت تجربی محصولات را عرضه می‌کنند و معمولا دانش کافی در این زمینه ندارند. به همین دلیل به استانداردها، کیفیت فرآورده‌ها یا دوز استفاده از آن چندان نظارتی ندارند. به همین دلیل ممکن است با تجویزهای اشتباه و نادرست خود سلامتی بیماران را به خطر بیاندازند.

اما در این میان متخصصان طب سنتی هم هستند که به دلیل دریافت آموزش های لازم؛ همه موارد را در تجویز دارو یا گیاهی خاص به بیمار در نظر می‌گیرند. به همین دلیل بروز خطا یا اشتباه در درمان بیماران به شدت کاهش می‌یابد. این فرد متخصص، گیاهان دارویی را به خوبی می‌شناسد و موارد مصرف آن را به خوبی می‌داند.

سازمان غذا و دارو مجوز فعالیت داروخانه‌های گیاهان دارویی را صادر کرده ولی فعلا عملیاتی نشده است. یک علت، مخالفت داروخانه‌ها بوده چون استدلال می‌کردند خودشان در حال حاضر گیاهان دارویی را می‌فروشند و تفکیک کردن دشوار است.

ولی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به دنبال فرهنگسازی این موضوع است که اگر بیماری نیاز به استفاده از گیاهان دارویی دارد به عطاری مراجعه نکند، بلکه به داروخانه گیاهان دارویی رجوع کند. این به معنای این نیست که عطاری‌ها بد هستند، بلکه به این معنا است که نظارت باشد.

اگر قانونی باشد که عطاری‌ها تحت نظارت قرار بگیرند، آموزش‌های لازم را ببینند و بازرسی‌های ادواری از فعالیت آنها صورت گیرد، می‌توان به عملکرد عطاری‌ها هم مطمئن بود. این مسائل به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search